Okrasné ptactvo

 Chovu papoušků se věnuji již od dětství a tak Vám rád poradím nejen při výběru ptačího kamaráda, ohledně jeho správné výživy, či výběru vhodné klece a výbavy. Během mé třicetileté praxe se mi podařilo odchovat vícero ptačích druhů a tak mohu případně poradit i mladým a začínajícím chovatelům, kteří se chtějí pokusit o odchov pod vlastními (ptačími) rodiči.

Co se týká mých vlastních odchovů, jednalo se většinou o australské papoušky:andulky, korely, rozely: pestré, žlutolící, žlutohlavé, penantovy, slámožluté, adelaidy, žlutobřiché, barnardy: límcové jižní, větší a zelené, papoušky zpěvavé, rudobřiché, červenokřídlé, královské, nádherné, kouřové, alexandriny, červenočapokové či novozélandské kakariky rudočelé

z asijských druhů pak alexandry malé, rudohlavé a čínské

z afrických druhů agapornidy škraboškové, Fišerovy a růžovohrdlé, papoušky senegalské a papoušky šedé- Žaky

z papoušků Oceánie pak kakaduy bílé a z papoušků Jižní Ameriky  aratingy jendaje

Z drobných exotů pak: zebřičky, chůvičky, rýžovníky, stříbrozobky, pásovníky, amadiny Gouldové, diamantové, červenohlavé, amady tříbarvé, astrildy rákosní a rudokrké, ale i barevné kanáry a čížky ohnivé.

Mimo to se již 15 let se věnuji ručnímu dokrmování papoušků (nahrazení vlastních papouščích rodičů). Tato činnost vznikla původně jako záchrana života některých ptačích holátek, o které se jejich praví ptačí rodiče správně nestarali. Dnes již provádíme tuto činnost záměrně a ručně dokrmení jedinci jsou pak nabízeni jako papouščí mazlíčci/kamarádi.

Zde jsou mé základní a obecné rady:

1)Pokud si chcete pořídit papouška na ochočení (jako kamaráda), doporučuji  jednoznačně ručně dokrmeného papouška, případně (např. u andulky) co nejmladšího jedince, který se již samostatně krmí.

2)Pokud se chcete pokusit o odchov pod vlastními (ptačími) rodiči, má rada zní: - pestrá a rozmanitá strava, prostorné chovatelské zařízení, vhodná hnízdní budka, dostatečná zoo-hygiena, správný světelný a tepelný režim jsou důležité, ale ne nejvýznamnější faktory, které ovlivní Váš úspěch, či neúspěch při odchovu. Při pořizování vlastních chovných jedinců upřednostňujte jednoznačně kvalitu a výbornou kondici budoucích ptačích chovanců a to nejdůležitější: pokud je to možné, použijte přirozený výběr ptačích partnerů nejlépe mezi mladšími, ještě doposud nespárovanými ptačími jedinci. 

3)Pokud se chcete pokusit o ruční dokrmování papouščího „miminka“, zjistěte si  ještě před vlastním zahájením umělého odchovu všechny potřebné informace a potřeby, které musíte papouščímu „miminku“ nutně zajistit např. zakoupením dnes již zcela dostupné odborné literatury (teplota v odchovně v závislosti na věku papouška, druh, teplota, konzistence a intervaly podávané krmné kaše v závislosti na druhu a věku papouška, techniky krmení, správný odstav mláďat, jak řešit případné možné vzniklé komplikace….)

 Petr Laholík

Kontakt

Zoo ve dvoře s.r.o.

Štefánikova 296/37
150 00 Praha 5 - Smíchov

Telefon   605 017 615
Otevřeno máme:
Po-Pá 9 - 19 hodin
Sobota 9 - 12 hodin
  
facebook